HEM KENDİNİZİ, HEM PETİNİZİ KORUYUN!

Sevgili patilerimiz her an her mevsim tehlike altındadır. Onları bir tek siz koruyabilirsiniz. Düşmanlarınız olan iç parazitleri tanıyın, böylece minik ama oldukça zararlı olan düşmanlarınızın petinize zarar vermesini önlemiş olacaksınız!

Chomel BB.’nin “Yatak Odasındaki Zoonozlar” adlı araştırmasına göre, Batı Avrupalı hayvan sahiplerinin %62’si köpeği ile aynı yatakta uyuyor. Siz de bu yüzdeye dahil misiniz? O zaman veteriner kliniklerine getirilen petlerde en sık rastlanılan dört parazit grubunu inceleyelim; iç parazitler birçok organa yerleşebilirken, daha çok mide-bağırsak kanalında yer alır ve dışkı ile çevreye saçılırlar.

KANCALI KURTLAR

Kancalı kurtlar nedeniyle hasta petlerde meydana gelen klinik semptomlar arasında kansızlık, sindirim sisteminde kanamalar ve kanlı dışkı vardır. Yavrularda tedavi edilmeyen, ağır vakaların sonucu ise şok ve ölümdür. Larvaların akciğere geçtiği durumlarda öksürme, burun akıntısı, ateş ve zatürre gibi semptomlar meydana gelir. Kancalı kurtlar zoonozdur; yani kolayca insanlara da geçebilir. İnsanların toprak ile temasta olan ve korunmasız bırakılan bölgelerinde (örn; eller, ayaklar, kalça) parazitler vücuda ulaşıp, deride aşırı duyarlılığa neden olurlar.

ASKARİTLER

Askaritlerin çoğu, kancalı kurtlara benzer bir şekilde petlerde enfeksiyona sebep olmaktadır. Köpekler paraziti dış ortamdan alır. Parazitler bağırsağı aşıp karaciğerin kan dolaşımına geçerler. Akciğer ve soluk borularına geçmeleri sonucu geri öksürülen larvalar tekrar yutularak sindirim sistemindeki yolculuklarını tamamlamış olurlar. Genç hayvanlarda karın şişliği, şiddetli ishal ve kalınlaşmış bağırsaklar gözlemlenebilir. Ağır enfeksiyonların meydana geldiği karaciğer ve akciğer enfeksiyonları sonucunda genç hayvanlarda ölüm şekillenebilir. Bu parazitlerin de insanlara geçebileceğini söyledik mi?

YUVARLAK SOLUCANLAR

Nematodlar ya da diğer adlarıyla yuvarlak solucanlar yeryüzünde çok fazla sayıda bulunan çok hücreli hayvanlardır. Dünya üzerindeki nematod türlerinin binlercesi zararsız olsa da, bazı nematodlar insanlarda ve diğer hayvanlar da hastalıklara neden olur. Köpekler hiçbir klinik semptom göstermeksizin yaşamlarına devam edebilirler. Dönemsel olarak dışkıda kan veya kanlı ishal görülebilir. Bu değişken dönemler nedeniyle tedavi gereksinimi hayvan sahiplerinin aklına gelmeyebilir. Bu yanlı karardan dolayı insanlara geçip bağırsak veya safraya yerleşen parazitler kramplı karın ağrıları, bulantı ve kusmaya neden olur.

KOKSİDiYOZLAR

Bağırsak florasının dengesinin bozulması sonucu kronik ishal meydana gelir. Bu durum özellikle genç ve yaşlı hayvanlarda özenle, destekleyici tedavi ile beraber önlenmelidir. Koksidiyoz özellikle yavru kedi ve köpekler arasında oldukça bulaşıcıdır.

OLMADIĞINDAN EMİN MİSİNİZ?

Bahsettiğimiz bu parazitleri fark etmemiz oldukça zordur. Ancak klinik ortamda bu etkenlerin kesin tanısı mümkündür. Bazı durumlarda parazitlerin varlığı gelişmiş klinik tedavilerde de belli olmaz ve ancak nekropsi yaparken görülür. Barınakta yaşayan kedi ve köpeklerin birçoğunda bu parazitler görülür. Bu parazitlerin zoonoz oldukları ve insanlarda hidatik kist oluşturduklarını unutmayarak önlemleri alınmalıdır. Demek ki ülkemizde sık görülen ve kolayca bulaşabilen bu parazitlere karşı önlem alınmalıdır. Veteriner kliniklerindeki Bayer Hayvan Sağlığı eğitim materyalleri, bize parazitlerin önemi ve onlara karşı korunma yöntemleri hakkında ayrıntılı bilgi vermektedir.


KORUMA İLE BİR ADIM ÖNDE

İç veya dış parazitler minik dostunuza bulaştığında birçok tehlikeyi de beraberinde getirmektedir. Bu yüzden parazitler ile mücadele oldukça önemlidir. Mücadele yöntemleri yıllar içerisinde değişiklikler gösterse de, veteriner hekim kontrolünde, doğru ürünlerle doğru tedaviye varmanız mümkündür. Düzenli aralıklarla uygulayacağınız iç ve dış parazit uygulamaları, parazitlerle bulaşan hastalıkların önlenmesinde büyük rol oynayacaktır. Bu nedenle tüylü dostlarınızın iç ve dış parazit tedavilerini, düzenli aralıklarla, aksatmadan yaptırın.