PARAZİT TEDAVİSİNİ İHMAL ETMEYİN!

Yetersiz parazit mücadelesinin hem hayvan sağlığı hem de insan sağlığı üzerinde ciddi etkileri vardır. Bu yüzden hem can dostlarınız, hem ailemiz hem de kendi iyiliğimiz için, can dostlarımızın iç ve dış parazit mücadelesini aksatmamalıyız.

Pet sahiplerinin özellikle bahar aylarında aklına gelen dış parazitler, aslında her mevsim köpek ve kedilerimizi korumamız gereken canlılardır. Dış parazitler, canlının vücut dış yüzeyine yerleşir ve kan emerek beslenip, hayat evrelerini tamamlarlar. En yaygın olarak bilinen dış parazitler; pire ve keneler, çok fazla hastalık etkenini de taşıdıkları için, hayvan sağlığı için büyük tehlikeler oluşturabilir. Ayrıca kene ve pirelerin taşıdığı birçok hastalık zoonoz olup, biz insanlarda da tehlikeli hastalıklara neden olmaktadırlar.

GÖRMEZDEN GELMEYİN

Dış parazitler ölümcül olan birçok hastalığa öncülük ederler. Bu yüzden kedi veya köpeğinizin düzenli olarak dış parazit koruması yapılmalıdır. Pire, kene, bit gibi dış parazitler kedi ve köpeklerin derilerinde kan emerek yaşamlarını sürdükleri için kansızlığa, bir çok hastalığa ve alerjiye neden olurken, tenya ve kurt gibi iç parazitlere de taşıyıcılık yapabilirler. Aşırı kaşıntı, deri alerjisi, bölgesel tüy dökülmeleri gibi durumların kedi veya köpeklerde görülüyor ise veteriner hekiminizde destek almanız gerekmektedir.

BİR PİRE GÖRDÜM SANKİ!

Pireler, evcil hayvanlarda sıkça rastlanan dış parazitlerdir. Eğer minik dostunuzun üzerinde pire gördüyseniz, bilin ki evinizin bir çok yerinde pire yumurtaları bulunuyordur. Olgunlaşmasını tamamlamış olan pireler daha çok evcil hayvanların üzerinde bulunur ve ilk kan emmeye başladıktan 24-48 saat sonra yumurtalarını etrafa saçar. Olgunlaşmamış olan pire yumurtaları ise daha çok eve saçılmış halde bulunur ve bu bölümlerde olgunlaşmalarını tamamlayarak, kan emeceği canlı arayışına girerler. Bu nedenle evcil hayvanınızda pire gördüğünüzde, evinizde detaylı temizlik gerekmektedir.

KENEYİ NASIL ÇIKARTABİLİRSİNİZ?

Keneler, pirelere oranla daha kolay fark edilen canlılardır. Keneler vücuda yapışıp, kan emmeye başladıktan sonra salgıladıkları zehirli maddeler ve taşıdıkları iç parazit, virüs gibi organizmaları, kenetlendiği vücuda aktarırlar. Eğer kedi veya köpeğinizin üzerinde kene gördüyseniz, çıkarmaya çalışmak yerine, keneyi görür görmez veteriner hekiminize gitmeniz evcil hayvanınız için çok daha iyi olacaktır.

KORUMAK DAHA KOLAY

İç veya dış parazitler minik dostunuza bulaştığında bir çok tehlikeyi de beraberinde getirmektedir. Bu yüzden parazitler ile mücadele oldukça önemlidir. Mücadele yöntemleri yıllar içerisinde değişiklikler gösterse da, bu mücadelede önemli olan; veteriner hekim kontrolünde doğru ürünlerle doğru tedaviye varmanızı sağlanmasıdır. Düzenli aralıklarla uygulayacağınız iç ve dış parazit uygulamaları, parazitlerle bulaşan hastalıkların önlenmesinde büyük rol oynayacaktır.

UNUTMAMANIZ GEREKEN BİRKAÇ ÖNEMLİ NOKTA VAR!

> Kedi ve köpekler parazitleri taşır ve insanlara bulaştırır.
> Özellikle yavru kedi ve köpekler, bağırsaklarda yaşayan kancalı kurtlar ve yuvarlak solucanlardan daha çok etkilenirler.
> Düzenli veteriner kontrolleri evcil hayvanlarınızı olduğu kadar sizi ve çocuklarınızı da koruyacaktır. Bu yüzden veteriner hekiminizin kapısını her ay düzenli olarak çalmaya özen gösterin.
> Hayvanların dışkılarıyla temas halinde bulunduktan sonra mutlaka ellerinizi güzelce yıkayın çünkü dışkı; parazitlerin bulaşmasında önemli rol oynar.
> Gıdalarla bulaşan iç ve dış parazitlerden korunmak için mutlaka gıda prosedürlerine dikkat etin. Çiğ et, salam, sucuk ile beslenen kedilerden insanlara bulaşan Toxoplasma gibi.
> Bağışıklığı zayıf olan insanların özellikle iç ve dış parazit uygulamaları yapılmamış olan hayvanlarla temas ederken daha dikkatli olması gerekir.