PARAZİTLER HER MEVSİM ÖNEM TAŞIR

Yetersiz parazit mücadelesinin hem hayvan sağlığı hem de insan sağlığı üzerinde ciddi olumsuz etkileri vardır. Bu yüzden aksatılan iç ve dış parazit mücadelesinin ne kadar büyük bir tehlike oluşturduğu hayvan dostlarına tekrar tekrar vurgulanmalıdır.

Hayvan sahipleri her zaman kedi ve köpek dostları için ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalışırlar. En iyi tasmalar, en kullanışlı yataklar, en kaliteli mamalar almak gibi mesela... Peki evcil hayvanlarının sağlıkları için ne kadar çabalarlar? Asıl cevaplanması gereken soru da budur aslında. Hayvan sahiplerinin bir kısmı, kedi ve köpeklerinin sağlıkları konusunda olması gerekenden daha az duyarlı davranabilirler. Bunun nedeni ise can dostlarını sevmemeleri değil; iş, güç, zaman, maddiyat gibi etkenlerdir. Halbuki kedi ve köpeklerin sağlıklarıyla ilgili her ayrıntı çok ama çok önemlidir. Bu yazımızda özellikle iç ve dış parazit uygulamalarının ne kadar önemli olduğuna ve hayvan sahiplerinin bunu neden dikkate almaları gerektiğine değinmek istiyoruz.

DÜŞMANINIZI İYİ TANIYIN

Aslına bakarsanız ilk olarak parazitin ne olduğundan bahsetmek gerekir. Parazit, konakçı organizmanın içinde ya da üzerinde yaşayan, ondan beslenen bir organizmadır, bir nevi asalaktır. Paraziter hastalıklar önemsiz gibi gözükse de biz insanlarda da oldukça ciddi sorunlar doğurabilir. Mesela halk arasında kist olarak bilinen Echinococcus ve karaciğerde yıkımlanmaya neden olan Toxocara etkenleri gibi. Kist hastalığında enfekte köpekler ve kediler, etkenleri dışkılarıyla ya da tüylerine bulaşmış yumurtalarla taşırlar. Bu yüzden insanlarda da hastalığa sebep olan iç ve dış parazitlerin farkına varmalı, düşmanınızı iyi tanımalısınız! Tabii her parazitin farklı belirtiler gösterdiğini unutmadan! Durumu genel olarak ele alacak olursak; özellikle uzun süren ishaller, kilo kayıpları, iştahtan kesilme, karında şişkinlik gibi sinyallerden şüphelenmeniz gerektiğini söyleyebiliriz. Paraziter hastalıkların en önemli belirtileri arasında ise; tüy kalitesinde bozulmalar, cansız, matlaşmış ve dökülmeye başlamış tüyler yer alır. Kaşıntı ise, her hayvan sahibinin gözüne çarpan en dikkat çekici sinyaldir. Özellikle dış parazitler tarafından sorun yaşayan kedi ve köpek, kendilerine zarar verecek kadar şiddetli kaşınırlar. Sizce de çok üzücü değil mi, kaşınmaktan her yerini kanatan dostlarımızın yaşadıkları?

GÖZÜNÜZ KORKMASIN!

Evet, belki şimdiye kadar parazitler konusunda gözünüzü̈ birazcık korkuttuk. Ama gözünüz korkmasın! Parazitlerle mücadele sanıldığı kadar zor değildir. Kedi ve köpeklerin ense bölgesine uygulanan damlalar, kene-pire tasmaları ve ilaçlar, doğru zamanlarda düzenle uygulandığında parazitlere karşı ciddi anlamda koruma sağlar. Gelelim iç parazitlere. İç parazit uygulamalarını yaptırdığınız biricik kedinizin, nasılsa dışarıya çıkmıyor diye aksattığınız dış parazit uygulamaları, parazit tedavilerini eksik bırakacaktır. İşte bu noktada birçok hayvan sahibinin es geçtiği ufak ama önemli ayrıntıyı vurgulamak gerekir. Biricik kediniz dışarı çıkmasa da sizin aracılığınızla dışarıdaki parazitlere maruz kalabilir. Gerek kıyafetleriniz gerek ayakkabılarınız gerekse dışarıdan eve getirdiğiniz ot parçaları bu bulaşmaya aracı olur. O yüzden siz siz olun; kedi ve köpeğinizin gerek iç gerekse dış parazit uygulamalarını düzenle olarak yaptırın. Eğer evcil hayvanlarınız evden dışarı çıkmıyorsa en az üç ayda bir iç, ayda bir dış; eğer çıkıyorlarsa çok daha sık parazit uygulamalarını yaptırmanız gerekir.

HER MEVSİM TEHLİKELİ

Hayvan sahiplerinin yaptığı önemli bir yanlıştan daha bahsedelim. Özellikle güneşin yüzünü gösterdiği, mis gibi çiçek kokularının etrafı sardığı havalarda yani ilkbahar ve yaz aylarında iç ve dış parazit uygulamasına dikkat eden ama soğuk, yağmurlu, karlı havalarda bu uygulamaları önemsemeyen hayvan sahiplerinin bu algısı çok yanlıştır. Parazitler her mevsim önem taşıyan organizmalardır. Bir dönem düzenli uyguladığınız iç ve dış parazit ilaçları, hapları, ense damlaları tedaviye ara verdiğiniz zaman petleriniz için sıkıntı yaratacak ve hastalık kapılarını açacaktır. Bu yüzden kedi ve köpeklerinize yaz kış demeden, kesinlikle ama kesinlikle parazit tedavisi yaptırmalısınız. Son olarak bir konuya daha değinmek istiyoruz. Bazı hayvan sahipleri, köpeğini ısıran kenenin ya da kedisinin üzerinde dolanan pirenin bazı kan hastalıklarına (HemoBartonella, Ehrlichia, Anaplasma gibi) öncülük yapabileceğinin ne yazık ki farkında değildir. Hayvan sahibi olmak büyük sorumluluk ister. Sizin basit olarak gördüğünüz her şey, dostlarınızın hayatında büyük anlamlar ifade eder. Unutmayın; kedi ve köpeksiz hayat, parçaları eksik kalmış bir puzzle gibidir.


KEDİ VE KÖPEKLERDE PARAZİT UYGULAMALARININ ÖNEMİ

Hayvanlarda parazit tedavileri, evinde kedi köpeği olan herkes için en önemli uygulamaların başında gelir. Onların sağlıkları için yapacağımız her uygulama hem evcil dostlarımızı hem de bizleri korumaktadır. Bu yüzden koruyucu hekimlikte parazit tedavisi hastanın eve ilk geldiği anda başlar, yaşamı boyunca düzenli aralıklarla devam eder. Bilim ve teknolojinin gelişimiyle beraber artık parazit ilaçları, hayvanseverler tarafından evde rahatça uygulanabilmektedir. Peki hayvan sahipleri özellikle iç parazit sorunu yaşayan biricik dostlarının hangi belirtilerinden şüphelenmelilerdir? Nasıl ki dış parazit sorunu yaşayan kedi ve köpeklerde, sık sık kaşınma, dökülen ve cansızlaşan tüyler dikkat çekiyor, iç parazit sorunu yaşayan hayvanlarda da birkaç basit sinyal söz konusudur: Karın bölgesinde şişkinlik, hassasiyet, kucağa alırken veya karın bölgesini sevdiğimiz zaman ağrı hissi ve gerginlik, hayvanların genel durumunda durgunluk, iştahsızlık, zaman zaman kusma ve dışkının mukuslu, yumuşak kıvamlı olması gibi. Ayrıca, popo bölgesini sık sık yalayan ve kaşımaya çalışan ve salya akışında normale göre artış görülen hayvanlar da parazit sorunu yaşadıklarının sinyalini verir. Eğer kedi veya köpeğinize, veteriner hekiminizin önerdiği şekilde, düzenli olarak parazit tedavisi uygulamazsanız, dışkıda gözüken parazitler zamanla hayvanlarınızın kusmuklarında da yer edinebilir. Hatta daha kötüsü popo bölgelerinden pirinç tanesi şeklinde iç parazitlerin sarktığı görülebilir. Bu tarz şikayetlerin oluşmaması için, hayvanlara düzenli ve doğru parazit tedavisi yapılması gerekir. Minik sevimli dostlarımızın parazit tedavilerinin düzenli yapılmasını önerir; sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

UNUTMAMANIZ GEREKEN ÖNEMLİ NOKTALAR VAR!

> Kedi ve köpekler parazitleri taşır ve insanlara bulaştırır.
> Yavru kedi ve köpekler, özellikle bağırsaklarda yaşayan kancalı kurtlardan ve yuvarlak solucanlardan daha çok etkilenirler.
> Düzenli veteriner kontrolleri evcil hayvanlarınızı olduğu kadar sizi ve çocuklarınızı da koruyacaktır. Bu yüzden veteriner hekiminizin kapısını parazit uygulamaları için her ay düzenli olarak çalmaya özen gösterin.
> Hayvanların dışkılarıyla temas halinde bulunduktan sonra mutlaka ellerinizi güzelce yıkayın, çünkü dışkı; parazitlerin bulaşmasında önemli rol oynar.
> Gıdalarla bulaşan iç ve dış parazitlerden korunmak için mutlaka gıda prosedürlerine dikkat edin (Çiğ et, salam, sucuk ile beslenen kedilerden insanlara bulaşan Toxoplasma gibi).
> Bağışıklığı zayıf olan insanların özellikle iç ve dış parazit uygulamaları yapılmamış olan hayvanlarla temas ederken daha dikkatli olması gerekir.