PETLERİMİZİN İÇİNDEKİ SESSİZ DÜŞMAN!

Sadece bunu okuyunca bile, her tarafınızda küçük canavarların hareket ettiğini hissetmeye başladıysanız, sevimli dostunuz gerçekten neler hissediyordur?

Ailenizin en az bir tüylü üyesi de varken, herhalde onların sağlığına da en az kendinizinki kadar önem veriyorsunuzdur. Petinizin gözle görülebilen hiç bir sorunu yokken, tamamen sağlıklı olduğundan gerçekten emin olabilir misiniz?

Maalesef kediler ve köpekler sık sık, hiç bir hastalık belirtisi göstermeden parazit taşıyabilir. Bu, parazitlerin patişinize zarar vermedikleri anlamına gelmez tabi. Hatta, işin zor kısmı, her parazit farklı farklı hastalıklara ve semptomlara neden olur. Bu kadarı yetmez gibi bir de ailenizin diğer üyelerini de tehdit ederlerse, parazitler ne kadar hoşunuza gitmesede, okumanız ve anlamanız gereken önemli bir konudur.

PARAZİTLERİ TANIYALIM

Tüylü patilerimizden daha minnoş bir şey olabilir mi? Elbette var, mesela sindirim sistemlerinde yaşayan minnacık parazitler;

Yuvarlak solucanlar: Kısa bir spagettiye benzerler. Gelişmiş bireyler petlerin bağırsaklarında yaşayıp, buradan emilmesi gereken bütün besin maddelerini tüketiyorlar. Kısacası, petinizin karnı doysa bile, parazitler yüzünden sanki hiç birşey yememiş gibi olur.

Tenyalar: Bu prazitler de bağırsaklarda yaşıyorlar. Yassı ve segmentli vücut yapısına sahipler. Vücutlarının en sonunda bulunan segmentleri bırakıp çoğalıyorlar. Petinizin arkasında beyaz, salatalık çekirdeğine benzeyen hareketli küçük şeyler görürseniz, içerde daha büyüklerinin olduğunu anlayabilirsiniz. Hemen veteriner hekiminize başvurun!

Trişinler: Bu 1-2 mm’lik papazitler ince bağırsaklarında birer minik vampir olarak yaşar. Kansızlığa ve aşırı halsizliğe neden oldukları zaman o minnacık yaratıklar kocaman problemlere yol açabilir.

NASIL FARK EDEBİLİRİZ?

Petlerimiz, günlük hayatlarının her anında parazitleri alabilir. Dediğimiz gibi, ilk zamanlarda fark etmezseniz bile, dikkatli sahipler sorun büyüdükçe patilerinde birkaç değişiklik farkedebilir. Bunlara örnek olarak; toto kaşıması (oturup totolarını yerde çekerler), halsizlik, sağlıksız tüy, iştahsızlık. Şanslıysak, petlerin kusmuğunda ve kakalarında birkaç küçük canavar da görebiliriz. Yavrularda ise duba gibi şişmiş göbişler genellikle parazitlerin göstergesidir.


AİLENİZİ KORUYUN

Söylememize gerek bile yok herhalde; evet, bu anlattığımız parazitlerin hepsi insanlara da geçebilir. Ama şanslı sayılırız; birkaç basit önlem uygulayarak kendinizi koruyabilirsiniz.

> Elinizi her zaman yıkayın.
> Tanımadığınız bir köpeğin yüzünüze ya da açık yaranıza temas etmesine izin vermeyin.
> Çocuklarınızın toprak, kum, kirli yere düşmüş gibi şeyleri ağızlarına almalarına engel olmaya çalışın.
> Kedilerinizin kumlarını ve bahçenizi her gün temizleyin.
> Çocukların kum havuzunu, kullanmadığı zamanlarda açık bırakmayın.
> Petinizi veteriner kontrollerinden geçirmeyi unutmayın.
> Aylık iç ve dış parzit uygulamalarınızı unutmayın.