SEKİZ AYAKLI TEHLİKE

Özellikle ilk ve son baharda sayısı artan parazitler, aktif olarak doğada bulunurlar. Köpeklerin koşup, eğlendiği bu aylarda, uzun çimlerde bolca bulunan keneler bu parazitler arasında yer almaktadır. Genellikle baş, boyun, kulak ve ayaklara yakın bölgeleri tercih eder, buralardan kan emerek yaşamının devamlılığını sağlamayı amaçlarlar.

Keneler toprakta yüksek sayıda bulunur ve köpeğinizin derisine yapışıp kan emerek büyük zararlar verir. Kısa zamanda yumurtlamak suretiyle çoğalır ve geniş alanlara yayılırlar. Yoğun kene enfestasyonlarında köpeğin anemik(kansızlık) hal alması kaçınılmazdır. Keneler de aynı pireler gibi birçok hastalığın taşınmasında rol oynarlar. (Lyme, Ehrlichia, Anaplasma...)

Keneler, pirelere göre fark edilmesi daha kolay olan dış parazitlerdir. Hayvan sahibi olarak köpeğinizde bulunan keneleri çıplak gözle görebilirsiniz. Kedi veya köpeğiniz dışarıda, bitkilerin çoğunlukta olduğu yerlerde geziniyorsa düzenli olarak keneler yönünden kontrol etmelisiniz. Bu çeşit yerlerde gezen dostlarınız evlerine döndüğünde dikkatlice taranırlarsa kenelerin vücutlarına yapışması önleyebilir yada yapışmış olan bir kene mevcutsa erkenden tespit edilebilir. Bu sayede oluşabilecek rahatsızlıklarında önüne geçebilirsiniz.

VETERİNER HEKİMİNİZDEN YARDIM İSTEYİN

Keneler vücuda yapışıp, kan emmeye başladıktan sonra, salgıladıkları toksinleri ve taşıdıkları bakteri, virüs gibi organizmaları kenetlendiği vücuda aktarmaya başlar. Bu nedenle kedi veya köpeğinizin üzerinde kene gördüğünüzde hemen uzaklaştırılması gerekir. Bu konuda, kısa süre içerisinde veteriner hekiminizden yardım almanız dostunuzun sağlığı için önemlidir. Kene yapıştığı yerde ne kadar uzun kalırsa, hastalık bulaştırmak için o kadar şansı olur. Keneye asla dokunmayın, keneyi ezmeyin, yakmayın veya havasız bırakarak boğmaya çalışmayın. Bu işlemler onun, taşıdığı enfeksiyonu yaymasına neden olabilir.

ÖNLEMİNİZİ ALIN!

Daha evcil hayvanınız bir yavru iken bu kontrollere başlamanız, iç ve dış parazit kontrollerinizi aksatmamanız gerekmektedir. Yıllık yapılan sağlık kontrolleri, genellikle belirsiz olan ve zor teşhis edilen vektör kaynaklı hastalıkların teşhisinde çok önemlidir. Parazit uygulamalarını düzenli olarak yaptırmayan hayvan sahipleri işte bu yüzden çok geç olana kadar köpeğinin parazitler yüzünden ciddi rahatsızlıklar yaşadığının farkında değildir.

KENELERİN MEYDANA GETİRDİĞİ EN BASİT SORUNLAR

> Kaşıntı
> Halsizlik
> Kan kaybı
> Anemi
> Deride irritasyon ve enfeksiyon
> Ayrıca Lyme, Ehrlichia, Anaplasma gibi ciddi komplikasyonlara neden olan hastalıkların taşınmasında etkendir.

KENE FELCİ

Nadiren görülen bu hastalık, kenelerin salgıladığı toksinlerin ayak ve kollarda başlayıp bir süre sonra (bu süre birkaç saatte olabilir, birkaç günde) vücuda yayılmasıyla şekillenir. Kene çıkarıldığında tamamen iyileşme görülürken, kene çıkarılmadığında, felç solunum sistemini etkileyerek nefes almayı zorlaştırır ve ölüme neden olur.

LYME HASTALIĞI

İnsanlar için son derece tehlikeli semptomlarla sonuçlanabilen Lyme hastalığının etkeni zoonozdur, yani çeşitli hayvan türlerinden insanlara hatta insanlardan hayvanlara da geçme ihtimali olabilen sessiz bir katildir. Lyme hastalığı, spesifik olmayan semptomları, hastaların çoğunda kene tutunmasının fark edilememesi ve hatalı tanılar nedeniyle tedavisi yapılamayan ya da geç yapılan bir tehdittir.